TAIKOS BALANDŽIAI

Apie mus
Balti balandžiai
Spalvoti balandžiai
Tinkamos progos
Nuotraukos
Balandžių paleidimas
Klausimai - atsakymai

Video ir siuntiniai

Kiek kainuoja?
Kontaktai

DAUGIAU APIE BALANDŽIUS
Enciklopedija
Straipsniai ir spauda
Balandžiai Lietuvoje

PAPILDOMOS PASLAUGOS

Švenčių atributika

Vestuvių fotografas
Nuorodų katalogas
 

 

 

Tel: +370 625 29829

Taikosbalandziai@gmail.com

 
   

Enciklopedija

P a g r i n d i n ė   i n f o r m a c i j a   a p i e   b a l a n d ž i u s.

 

Šiame skyrelyje kaupsime pagrindines žinias, faktus apie balandžius, kad žmonės, kurie visiškai nieko nežino apie šiuos paukščius galėtų susipažinti ir žinoti kas yra balandžiai, iš kur jie kilo, kuo jie ypatingi ir t.t. Jeigu turite kažkuo papildyti šią enciklopediją, visada prašom.

 

Ieškoti pagal žodžius:

 

Balandis

Balandžių istorija

Balandininkas

Balandinė

Balandžiai ir religija

Balandžio simbolis

Balandžių nuoma

Balandžio prijaukinimas

Balandžių veislių skaičius ir kilmė

Balandžių biologinės ypatybės

Faktai apie balandžius

Balandžių kiaušiniai

Balandžio vystymasis

Balandžio žiedas

Dekoratyviniai balandžiai

Priklydusio ar rasto balandžio priežiūra

Balti balandžiai

Papildomos balandžių laikymo ir priežiūros gairės

Balandžių talpyklos (tupėjimo dėžės)

Balandžių gabenimo dėžės

Balandžių lizdai

Balandžių gyvenimo trukmė

Balandžių vertė

 

Balandis - (lot. Columba livia) – karvelinių šeimos paukštis. Minta įvairiu augaliniu maistu. Gerai skraido.

 

Balandžių istorija. Balandžiai, balandžiai - Meilės ir Taikos paukščiai, prijaukinti prieš tūkstančius metų, juos laikė netgi didieji faraonai. Balandžiai buvo naudoti praeityje kaip aukos Dievams, auginti maistui ir laikyti kaip numylėtiniai. Balandžiai nešė žinutes per mūšio laukus, nuo miesto į miestą, buvo kaip kurjeriai palaikyti žinias su nutolusiais giminaičiais, naudingi reporteriams, taip pat skraidino gyvybinius vaistus mirštantiems žmonėms. Dabar auginami balandžiai itin retai naudojami paštui, dažniau auginami lenktynėms, organizuojamos balandžių varžybos, parodos, dažnai balandžių skrydžiai puošia vestuves, krikštynas, įmonių renginius ir kitas progas. Balandžiai žmonėms yra geras ir sektinas pavyzdys, kadangi balandžiai poruojasi visam gyvenimui, kartu jie rūpinasi savo mažyliais, dalijasi lesalu ir gyvena taikingai vienas su kitu.

 

Balandininkas - žmogus, kuris laiko balandžius. Juos prižiūri, jais rūpinasi.

 

Balandinė - tai pastatas arba dėžutė, kurioje nuolat laikomi balandžiai. Balandinė fasadine puse turėtų būti orientuota į pietų ar pietryčių pusę. Tiesioginiai saulės spinduliai, patenkantys pro langelį, teigiamai įtakoja paukščių sveikatą, ypatingai žiemą. Balandinės dydis ir įrengimas priklauso nuo balandžių, kurie ten gyvens, veislės ir kiekio. Vienai porai smulkių ir vidutinio dydžio balandžių užtenka ne mažiau 0,5 m3 ploto, stambiems – iki 1 m3.

 

 

 

Maža balandinė: dviems balandžių poroms.

 

Balandžiai ir religija. Balandžius senovės tautos laikė šventais tai liudija molinėse lentelėse įrėžti raštmenys, senovės Egipto hieroglifai, piešiniai ir kiti iki mūsų dienų išlikę kultūros palaikai. Balandžiai šventi krikščioniams, žydams: Balandžiai padėjo pagerbti Kristaus gimimą, Nojus leido balandžius iš savo arkos, norėdamas sužinoti, ar atslūgo vandenys, ir vienas iš paleistų balandžių parnešė Nojui džiugią žinią. Porelę balandžių į šventyklą atnešė Šv. Marija ir Šv. Juozapas, kai ėjo Dievui paaukoti savo pirmagimį sūnų Jėzų. Balandžio pavidalu iš dangaus ant Jėzaus galvos nusileido ir Šventoji Dvasia, kai Jono pakrikštytas Kristus brido iš Jordano upės.

 

Balandžių nuoma. Balandžių leidimas vestuvių, krikštynų, įmonių renginių ar kitų progų metu, kai balandžiai paleisti nepažįstamoje vietoje sugrįžta į savo gimtas balandines, kur jų laukia lesalai ir jais besirūpinantys šeimininkai.

 

Balandžio simbolis. Balandis - vienas iš krikščioniškųjų simbolių, reiškiantis meilę, taiką ir viltį. Pagal naująjį sakramentą simbolizuojantis šv. Dvasią. Vestuvėse paleisti balandžiai simbolizuoja dviejų žmonių jungtį, šeimos santarvę, meilę, atsidavimą, ramybę ir gerovę. Patirtis rodo, kad balandžių paleidimas dažnai nustebina svečius ir tampa kalbų objektu ne tik vestuvių dieną. Krikštynose paleisti balandžiai simbolizuoja ryšį ir priartėjimą prie Dievo pasaulio. Įmonių renginių metų - klestėjimą ir pasisekimą.

 

Balandžio prijaukinimas. Skirtingos nuomonės ir dėl prijaukinimo vietos. Ar Šiaurės Afrikoje (tiksliau – Libijoje, Babilonijos karalystėje), ar Egipte. Ir, ko gero, teisingiausia nuomonė būtų, kad balandžiai domestikuoti vienu laiku keliose vietose. Balandžių prijaukinimas nebuvo egoistinis žmonių požiūris panaudoti juos kaip maisto šaltinį. Priešingai, žmogų pavergė jų romumas, pasitikėjimas, ištikimybė, melodingas burkavimas.

 

Balandžių veislių skaičius ir kilmė. Žmogaus kūrybos dėka išvesta apie 2 000 labai įvairių kultūrinių veislių ir jų vis daugėja. Jos skiriasi didumu, kūno forma, spalvomis bei elgsena. Pvz., pašto karveliams būdingas greitas skrydis ir labai gera orientacija erdvėje. Ilgą laiką mokslininkai netgi buvo įsitikinę, kad skirtingos veislės kilusios ne iš vienos, o iš įvairių laukinių karvelių rūšių. Ir tik Č. Darvinas įrodė, kad uolinio karvelio (Columba livia),

 

Balandžių biologinės ypatybės - Naminių balandžių biologinės ypatybės pritaikytos skraidymui. Jų kūną sudaro 4 pagrindinės dalys: galva, kaklas, liemuo ir galūnės. Balandžiai savo išvaizda išsiskiria iš visų kitų paukščių. Turi aptakią kūno formą, grubias, tvirtas, glaudžiai prie kūno prigludusias plunksnas, tipenančią eiseną. Eidami linksi galva. Skrydžio metu balandžiai išsiskiria plasnojimu, lydimu švilpesio, charakteringu pliaukštelėjimu suduodant sparnais vieną į kitą. Jie sugeba įveikti milžiniškus atstumus dideliu greičiu iki 80-100 km/h, o kartais ir greičiau, daug lemia vėjas. Jų skrydis greitas ir vikrus. Balandžio kūno dalys savo ruožtu sudarytos iš organų ir elementų, kurie visumoje apsprendžia paukščio išvaizdą. Pagal pavadinimus ir funkcijas jie vienodi visiems balandžiams. Tačiau jų dydis, forma, spalva, padėtis labai įvairi. Būtent tai ir apsprendžia veislių įvairovę.

 

Faktai apie balandžius:

 • Balandžiai poruojasi visam gyvenimui.

 • Balandis yra apie 30 cm ilgio. Suaugęs balandis vidutiniškai turi 10 000 plunksnų.

 • Balandžiai gyvena visur, išskyrus Antarktidą

 • Jaučia Žemės magnetinius laukus

 • Girdi ultragarsą

 • Mato spalvas, įskaitant ir ultravioletines

 • Lytiškai subręsta penkių mėnesių sulaukę balandžiai.

 • Eksperimentais įrodyta, kad balandžiai mato spalvotą vaizdą.

 • Balandžiai gali labai gerai matyti, iškilę ore daugiau negu 50 km distanciją.

 • Lyginant su sunkiais paukščiais, balandžiai sugeba beveik tiesia linija pakilti į aukštį.

 • Patinas patelę į lizdą veja 7 - 10 dienų.

 • Balandžiai peri pasikeisdami.

 • Praėjus šiam laikotarpiui pirmą kiaušinį patelė padeda pavakarį, antrą - apytiksliai po 44 valandų.

 • Peri ir patinas ir patelė (patinas - dieną) 18 - 20 dienų. Atėjus laikui, iš kiaušinio jauniklis išsikala per 15 - 20 valandų.

 • Patelės gūžio epitelio ląstelių gaminamas pienas susideda iš 8,6 % riebalų, 12,4 % baltymų, 1,4 % mineralinių medžiagų ir 77,6 % vandens. Maždaug po 7 gyvenimo dienų jaunikliai daugiau pradedami maitinti ne pienu, bet atrytu lesalu.

 • Plunksnuotis pradeda 7 dienų "cypliukai".

 • Jaunikliai šeriasi sulaukę 6 savaičių. Suaugę balandžiai šeriasi balandžio - gruodžio mėn. Kontūrinės plunksnos intensyviausiai keičiamos rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais

 • Literatūros duomenimis balandžiai gali išgyventi iki 30 metų.

 • Reta kuri patelė sulaukusi 10 gyvenimo metų dar būna vaisinga.

 • Sportiniai balandžiai varžybose dalyvauja kol sulaukia 7 metų, bet jeigu vis dar yra gyvybingi gali ir daugiau metų dalyvauti.

 

Balandžių kiaušiniai. Perimų kiaušinių temperatūra svyruoja nuo 36oC iki 41oC laipsnių. Skirtumas temperatūrų tarp viršutinio ir apatinio kiaušinio paviršiaus neviršija 5oC. Priklausomai nuo aplinkos temperatūros jaunikliai išsirita po 17-19 parų. Keturių, penkių savaičių amžiaus jaunikliai jau pradeda skraidyti, o tėvai jau ruošia naujus lizdus. Dažnai viename lizde dar tupi jaunikliai, o kitame – jau perimi kiaušiniai. Metų eigoje, esant palankioms sąlygoms, užaugina 5-6 vadas jauniklių. Perėjimo laikotarpiu patinas atidžiai saugo lizdą. Neprašytus svečius jis perspėja burkavimu, o jeigu tas nepadeda, juos kapoja snapu ir muša sparnais. Peri balandžiai paeiliui. Patinas dėtį šildo maždaug nuo 10 val. iki 16 val., patelė – visą likusį laiką.


Balandžio vystymasis. Balandžiai vystosi pagal paukščiukinį tipą, todėl jų kiaušinyje trynio mažai ir jis greitai sunaudojamas jauniklio vystymuisi. Jaunikliai išsirita silpni, akli, padengti silpnais siūliškais pūkeliais. Maitina abu tėvai pakaitomis. Iš pradžių „paukščių pienu“, o 6-7 dieną jau įmaišydami ir grūdus. Devynių – dešimties dienų jauniklius gali išmaitinti ir likęs vienas patinas, tačiau jeigu patelė lieka viena – dažniausiai jaunikliai žūna iš bado. Maždaug dviejų savaičių jauniklius gali išmaitinti bet kuris iš tėvų. Balandžiai savotiškai siurbia vandenį, įmerkdami snapą beveik iki pačių šnervių, nekilnodami galvos.


Balandžio žiedas - ant balandžio kojos esantis metalinis arba iš plasmasės išlietas žiedas. Žieduojama dažniausiai, kai balandis yra 6-7 dienų amžiaus. Tuomet balandininkas žieduoja.  Ant žiedo paprastai būna numeris, metai ir gali būti klubo numeris. Žiedas leidžia nustatyti balandžio savininką ir balandžio amžių.

 

Dekoratyviniai balandžiai - tai tokia balandžių grupė, kurie veisiami daugiau grožinėms savybėms, eksterjerui puoselėti, mažiau kreipiamas dėmesys į balandžio ištvermę, orientaciją. Dažnai kiekviena dekoratyvinių balandžių rūšis turi unikalią kūno formą, dydį, spalvą, snapo ilgį, plunksnų piešinį ir kita.

 

Papildomos balandžių laikymo ir priežiūros gairės (pagal Europos Komisijos rekomendaciją dėl eksperimentiniais ir kitais mokslo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo ir priežiūros gaires)

Manoma, kad įvairios naminių balandžių veislės yra kilusios iš uolinio karvelio Columbia livia. Uoliniai karveliai suka lizdus ir miega ant uolų arba olose, o laukiniai balandžiai taip pat slepiasi ant statinių iškyšų. Natūralioje aplinkoje balandžiai paprastai gyvena poromis ar dideliais būriais, kartu lesa ir miega, tačiau gina savo miegojimo vietas ir lizdus. Balandžius galima laikyti mišriomis grupėmis, jie gali dėti kiaušinius, tačiau jų neperės, jei nėra padėta dėžių lizdams sukti.

Reikėtų atsargiai rinktis veisles laboratorijos tikslams, nes kai kurių veislių balandžių elgesys gali būti nenormalus ir nepageidaujamas, todėl jų reikėtų vengti. Balandžiai paprastai minta sėklomis, tačiau yra visaėdžiai, todėl jiems reikėtų nuolat duoti lesalų, kurių sudėtyje yra gyvūninių baltymų.

Balandžiams reikėtų suteikti pakankamai erdvės, kad jie galėtų kuo dažniau skraidyti, ir taip pat bent jau išilgai vienos talpyklos sienos reikėtų įrengti atskirą vietą tupėti. Reikėtų įrengti atskirai blokais sustatytas dėžių pavidalo tupyklas (30 cm × 15 cm). Balandžiai taip pat gali tupėti ant prie lubų prikabintų šakų ir pastolių. Reikėtų taip pat pakabinti ant grandinių žaislų, pvz., varpelių, veidrodėlių ir augintiniams skirtų žaislų, kurių galima nusipirkti. Visose talpyklose reikėtų pastatyti negilias vandens voneles. Jei balandžiai dažnai naudojami kokioms nors procedūroms, reikėtų įrengti "lizdų sukimo vietas" arba kameras ir išmokyti paukščius iš jų išskristi, kad juos būtų galima pagauti.
 

Balandžių talpyklos (tupėjimo dėžės).

Jei įmanoma, geriau naudoti ne "standartines" balandžių talpyklas, o didesnes, pagerintas talpyklas su lentynomis, tupyklomis ir žaislais. Balandžiams naudinga, jei jie gali ieškoti maisto, todėl jų nereikėtų laikyti talpyklose, kuriose patiestos grindys iš grotelių, jei tam nėra svarbių mokslinių priežasčių.

Balandžiai: mažiausi talpyklų matmenys ir ploto normos


Grupės dydis | Mažiausias talpyklos dydis (m2) | Mažiausias aukštis (cm) | Mažiausias lesalo lovelio ilgis vienam paukščiui (cm) | Mažiausias tupyklos ilgis vienam paukščiui (cm) |

Iki 6 | 2 | 200 | 5 | 30 |


Nuo 7 iki 12 | 3 | 200 | 5 | 30 |

Kiekvienam papildomam paukščiui (kai jų daugiau kaip 12) | 0,15 | | 5 | 30 |

Geriau, jei talpyklos yra ne kvadratinės, o ilgos ir siauros (pvz., 2 m × 1 m), nes tokiose talpyklose paukščiai gali paskraidyti.

 

     

1 variantas skirtas jauniems balandžiams        2 variantas suaugusiems balandžiams

 

Balandžių gabenimo dėžės - tai dėžės, kurios pritaikytos gabenti, transportuoti balandžius. Dėžės gali būti pritaikytos balandžių paleidimams, treniruotėms arba ilgesnės trukmės pervežimams, pavyzdžiui į kitas šalis.

 

Pavaizduota keletas balandžių gabenimo dėžučių.

 

Balandžių lizdai - tai pagamintos vietos, kuriose balandžiai deda savo kiaušinius ir peri vaikus. Gali būti balandininko pagaminti patys arba įsigyti iš prekyboje esančių: iš plasmasės, išžiestų iš molio ar išlietų iš gipso.

 

 

Plastmasinis balandžio lizdas                          Molinis balandžio lizdas                  Du plastmasiniai lizdai balandžiams

 

Balandžių gyvenimo trukmė. Naminiai balandžiai gyvena 15-20 metų. Poravimosi savybę išsaugo daugiau negu 10 metų, tačiau rekomenduotina virš 7 metų amžiaus paukščių neporuoti, nes vystosi nekokybiški palikuonys. Tačiau, jeigu balandis labai vertingas ir jo nėra kuo pakeisti, tai patinui parenkama jauna patelė, o senai patelei - jaunas patinas. Balandinėje turi būti subalansuotas patinų ir patelių skaičius. Balandžių amžių nustatyti pagal išorinius požymius labai sunku. Tiksliai galima pasakyti tik pagal kilmės žiedą ant kojos. Apytikslį balandžio amžių galima nustatyti ir pagal kai kuriuos išorinius požymius bei elgesį. Jaunikliai nesunkiai atpažįstami pagal kūno dydį, apsiplunksnavimą, cypsėjimą, vaškinę.Suaugę ir seni paukščiai yra labiau masyvūs, stambesni, ramesni. Vaškinė labiau išsivysčiusi, balzgana ir šiurkšti. Kojų spalva šviesesnė negu jaunų. Labai seni balandžiai vangūs, apsnūdę, didelio svorio.

 

 

Balandžių vertė

Balandžiai yra žavūs stebėti. Jų merginimo elgesys yra ganėtinai įdomus. Jų meilus dėmesys antrąjai pusei yra saldus ir romantiškas.
 

 1. Balandžiai pagyvina gyvenimą miestuose. Dažnai, balandžiai yra vienintelė gyvybės forma atšiauriuose miestų peizažuose.

 2. Balandžiai mažina įtampą. Medicinos bendruomenė pripažinusi, kad balandžių maitinimas yra gera atsipalaidavimo priemonė.

 3. Balandžiai - gera kompanija. Daugelis pagyvenusių žmonių mėgsta leisti laiką su balandžiais. Vaikai yra dažnai sužavėti šiais draugiškais paukščiais.

 4. Balandžiai yra ištikimi. Bet kas, kas turi balandžius kaip augintinius, paliudys jų ištikimybę ir meilumą. Jie tampa puikiais draugais.

 5. Balandžiai mažina mūsų eikvojimą. Balandžiai lesa maistą, kurį mes metame kaip šiukšles.

 6. Balandžiai lesa piktžolių sėklas. Balandžiai pirmiausiai lesa sėklas, o kai kurios iš jų yra mėgstamos piktžolių sėklos.

 7. Balandžiai visuomenei geras ir sektinas pavyzdys. Tradiciniai balandžiai yra meilės ir taikos simboliai, balandžiai poruojasi visam gyvenimui, todėl yra geru pavyzdžiu žmonėms, taip pat jie rūpinasi savo jaunikliais kartu, dalijasi lesalu ir gyvena taikingai su vienas kitu.

 8. Balandžiai sukuria jaukią aplinką. Kaip išsivaizduotute be balandžių: Trafalgaro aikštę, Veneciją, Vatikaną ar Paryžiaus gatves?

 9. Balandžiai yra švelnūs gyventojai. Jie nekonkuruoja su vietiniais gyvūnais dėl maisto ar pastogės. Ir priešingai populiariam tikėjimui yra nepaprastai reti atvejai, kad žmonės užsikrėstų kokia nors liga nuo balandžių, daugelyje rajonų tokie dalykai neegzistuoja.

 10. Balandžiai turi religinę reikšmę. Jie yra Meilės ir Taikos balandžiai. Jie padėjo pagerbti Kristaus gimimą. Jie yra tie patys paukščiai kaip balandis, kurį Nojus išleido ir kuris sugrįžo su gelsvai žalia šakele, kuri reiškė didelio potvynio galą. Beveik visos religijos gerbia ir laiko balandžius kaip šventus paukščius.

 11. Balandžiai yra kaip seniausi prijaukinti žmogaus paukščiai. Nauji įrodymai rodo, kad balandžiai buvo prijaukinti daugiau kaip prieš dvylika tūkstantmečių.

 12. Balandžiai gelbėja gyvybes. Ir dabar balandžiai pasitarnauja kuriant gyvybes išsaugančius vaistus, bei aprūpina atokias vietoves vertinga pašto pasiuntinio paslauga.

 

Informaciją paruošė www.taikosbalandziai.lt nariai


 

 

 

 

Į viršų ^

 

 

 


 

Dizainas:

Baltas Balandis

© Copyright 2005-2007. taikosbalandziai@gmail.com Tel. +370 625 29829
www.taikosbalandziai.lt